over the course of two weeks, al spent $105.00 on lunch. what was the average cost per day?

by Cassandre Mraz 7 min read

How much did Al spend on lunch in two weeks?

Over the course of two weeks, Al spent $105.00 on lunch. What was the average cost per day? $7.50 Instructions for a blanket call for 36 yards of yarn.

How much does the average family spend on food per month?

Now onto family food numbers. Families of two (one male, one female) aged 19–50 years spent $385.80–$765.20 per month. Families of two (one male, one female) aged 51–70 years spent $366.10–$712.30 per month.

How much do Americans spend on food when on vacation?

They report paying an average of about $87 per night for lodging on their domestic trips, and just a dollar or two more per night when traveling abroad. Overall, Americans spend an average of $33 per day on food when on a vacation within the U.S. In aggregate, more than 80% of that amount is spent in restaurants.

How much do Americans spend on groceries each month?

Every month the U.S. Department of Agriculture (USDA) puts out a report on the cost of food. This report outlines what Americans are spending on groceries for their families and as individuals. As a foodie and a budget nerd, this report always intrigues me. I’ve worked hard to get my family’s grocery budget to hover between $450 and $600 per month.

How often are wages paid?

Most salaries and wages are paid periodically, typically monthly, semi-monthly, bi-weekly, weekly, etc. Although it is called a Salary Calculator, wage-earners may still use the calculator to convert amounts.

Is salary based on hourly rate?

For starters, while the word "salary" is best associated with employee compensation on an annual basis, the word "wage" is best associated with employee compensation based on the number of hours worked multiplied by an hourly rate of pay.

How much does it cost to spend on a 7 day vacation?

If you use $250 per night instead of the national average ($143/night), the average person will spend about $1800-$2500 on a 7-day vacation. That’s estimating $210-$310 a day for hotel and food, and just under $400 for airfare. That doesn’t include car expenses or attraction tickets and tours.

How much does a family of 4 spend on vacation?

A one week vacation for a family of four will be approximately $4,100. This amount will vary greatly depending on where you choose to travel to and your hotel nightly rate.

Is driving a good expense for vacation?

This can be one of the largest expenses for a vacation. Driving can be a great way to keep costs low. Of course, driving will take you longer which means less time in your destination. You’ll need to decide whether flying or driving is best based on your distance, budget, and timeline.

Is food expensive?

Yes, food can be expensive. As you can see from the USDA food cost numbers, some families spend the equivalent of a mortgage payment on food. However, with proper planning and some education you may be able to reduce your food costs.

Is the East Coast a high cost of living area?

So don’t beat yourself up if you’re living in a higher cost-of-living area and are spending more on food. You likely don’t have much of a choice.

How many correct answers out of 50 in the allotted time of 12 minutes?

20 correct answers out of 50 in the allotted time of 12 minutes is generally perceived to be the average score for the Wonerlic test. While “good” is a subjective term, to be above average one would have to score a 21 or greater on the test.

How many questions are asked in the Scholastic test?

The test can be administered either as the traditional Scholastic Level Exam (50 questions in 12 minutes) or as the Quicktest version (30 questions in 8 minutes). The quicktest is not proctored and can be taken from any location, while the traditional version is proctored.

How long does it take to answer a test?

Test subjects have 12 minutes to answer a series of 50 multiple choice questions that get subsequently more difficult as the test progresses. Both the limited time frame and the increasing difficulty of the questions help to determine how well a person performs and makes decisions under stress.

How much do Americans spend on food?

Overall, Americans spend an average of $33 per day on food when on a vacation within the U.S. In aggregate, more than 80% of that amount is spent in restaurants. Each trip day, vacationers spend about $27 at restaurants, and about $6 on food they prepare themselves. On international trips, people spend just a little bit more on average, about $35 per day; with nearly 90% of those funds devoted to restaurant meals.

How much does food cost on vacation?

The Cost of Food on Vacation. Overall, Americans spend an average of $33 per day on food when on a vacation within the U.S. In aggregate, more than 80% of that amount is spent in restaurants. Each trip day, vacationers spend about $27 at restaurants, and about $6 on food they prepare themselves.

How much does a family spend on vacation?

The typical vacationing U.S. family spends about 44% of their travel funds getting to, from, and around their destinations. They spend an average of more than $2,100 each year on the transportation costs for their vacations. This figure spans a variety of different modes of transportation, ranging from driving a family's own car to taking cruises. The table below breaks down each type, and provides the average expenditure for households that report incurring them.

How much does it cost to sleep cheaper?

They report paying an average of about $87 per night for lodging on their domestic trips, and just a dollar or two more per night when traveling abroad.

How much does a hotel cost per night?

Within the U.S., the average hotel room costs $141 per night, according to an analysis of data from hotels.com. Other studies show that renting a room in someone else’s home with a service like Airbnb is generally cheaper than staying at a hotel.

How much did it cost to travel abroad in 2013?

Across all people who took an international vacation in 2013, the average cost came out to be $3,250 for a typical 12 to 13 night trip abroad. That means spending about $250 to $271 per night. This amount has risen considerably in recent years, from $2,000 in 2005.

How much does the average person spend on alcohol in New Zealand?

The average person spends about NZ$17 on alcoholic beverages in New Zealand per day. The more you spend on alcohol, the more fun you might be having despite your higher budget.

How much does it cost to travel between cities in New Zealand?

Transportation between cities and towns in New Zealand costs an average of NZ$121. Naturally, prices vary by the length of the route, the type of transportation used, and the date.